Az iskola hivatalos elnevezése, címe, telefonszáma, e-mail:

Grassalkovich Antal Általános Iskola - Anton Grassalkovich Grundschule

1239 Budapest, Hősök tere 18-20.

(1) 283-0811

(1) 289-0795

Az iskola fenntartójának neve és címe:

Dél-Pesti Tankerületi Központ

1212 Budapest, Béke tér 1.

Telefonszám: 06 (1) - 795-82-11

Az iskola alapítója:

Soroksár Önkormányzata

1239 Budapest, Grassalkovich út 162.

Az alapító okirat kelte: 1992. október 13.

Az iskola alaptevékenysége: általános iskolai oktatás: német nemzetiségi kétnyelvű, német nemzetiségi nyelvoktató, emelt óraszámú énekoktatás, napközis tevékenység, gyógytestnevelés

Évfolyamok száma: nyolc, évfolyamonként három párhuzamos osztály, az 5. évfolyamon 4 osztály, összesen: 25 osztály.

Az iskola beiskolázási körzete:

Erzsébet utcától a Gyáli patak által bezárt terület, Péteri major, Molnár-sziget.

Az iskola rövid története:

Soroksár központjában a jelenlegi helyen 1763 óta működik iskola. A telket gróf Grassalkovich Antal adományozta iskolaépítés céljára. Az elmúlt 2 évszázad bővelkedett fordulatokban, de iskolánk életének alakulása mindig szoros összefüggésben volt a község történetének változásaival, a német nemzetiségi jelleggel.

Főbb események:

1970-ben átadásra került az új 16 tantermes iskola. 1974-ben megszűnt a Táncsics Mihály ének-zene tagozatos iskola (épülete lebontásra került), jogutódja és a tagozat folytatója iskolánk lett. 1970 óta folyik emelt szintű német nyelvoktatás. 1985 óta német kétnyelvű program szerint tanulhatnak gyermekeink.

2001 Az iskola épületének bővítése, 3. szint építése

2002 Bővített, teljesen felújított épület átadása, korszerű, esztétikusan berendezett tantermekben kezdődik el a tanév.

Konyha, ebédlő a HACCP szabályzatnak megfelelő.

2004 Új tornaterem, könyvtár építésének kezdete

2005 Új tornaterem, könyvtár átadása

Tanulói összetétel:

Tanulóink jó része rendezett családi háttérrel rendelkezik. A szülők odafigyelnek gyermekeik fejlődésére, igényesek az iskolával szemben. Sajnos jelen vannak a hátrányos helyzetben lévők is, akiket viszont minden erőnkkel segítenünk kell. Minden évfolyamon 3 párhuzamos osztály működik, 15 napközis csoportunk van.

Nevelő-oktató munkánk jellemzői:

Iskolánk tantestülete 58 fős, a szakos ellátottság teljes.
Iskolatitkár 2, pedagógiai asszisztens 2, rendszergazda 1.

A tagozataink jellegéből, valamint az osztályok összetételéből adódóan munkánkat az igényesség és a differenciálás hatja át. A pozitív értékekre építkezünk, ezeket tudatosítjuk, kamatoztatjuk. Nyugodt, harmonikus légkörben igyekszünk tanulóink nevelését biztosítani. Oktató munkánk során minden osztályban kiemelt figyelmet fordítunk az alapkészségek fejlesztésére.

Tanulói létszámunk: ~630 fő

Évfolyamonként 3 párhuzamos osztályunk van.

Alsóban:

"a" emelt óraszámú ének-zenei osztály

"b", "c" német-nemzetiségi kétnyelvű osztályok

Felsőben:

"a" emelt óraszámú ének-zenei osztály "b" német nemzetiségi kétnyelvű "c" német nemzetiségi nyelvoktató

Német nemzetiségi tagozat:

Iskolánk pedagógiai munkájában kiemelt helyen szerepel.

Két évtizedre visszanyúló hagyomány, kidolgozott program és módszer alapján folyik a kétnyelvű és a nyelvoktató osztályokban a tanítás. Alsó tagozaton 2-2 párhuzamos osztályunk halad azonos kétnyelvű tanterv szerint. 4. évfolyam végén élve a döntés lehetőségével 1 kétnyelvű és 1 nyelvoktató osztályt alakítunk ki.

A nemzetiségi hagyomány és kultúra ápolásán túl a nyelv biztos tudására, eszköz jellegű használatára törekszünk. Ezt a célt jól szolgálja a kétnyelvűség: első osztálytól a heti 5 német óra, a tantárgyak idegen nyelven való tanítása!

A nyelvoktatás során elért eredményeink ismertek a szülők körében is. Folyamatosan nő a jelentkezők száma az első évfolyamainkra.

Ének-zenei osztályok:

1974 óta működnek iskolánkban. A szülő választása alapján kerülnek ezen osztályokba a tanulók Ebből adódóan ezek a közösségek változó összetételűek, teljesítményük is változó. Iskolánk régi hagyományát - a zenei műveltség alapjait lerakjuk, népzenét szerető és élvező, a művészetek iránt érdeklődő tanulókat nevelünk. A legszebb hangot, az emberi hangot úgy fejlesztjük, hogy szívesen és jól énekeljenek.

Ezen feladat megvalósítására emelt óraszámot biztosítunk.

Énekkar:

A tehetségnevelés a magas szintű szakmai munka színtere. Ide válogatás alapján kerülnek a tehetséges gyermekek. Ezen esetben a részvétel kötelező.

Szakképzett néptáncoktató segíti táncórákon, a zene nyelvét a tánc nyelvére átültetni. Az osztálytanító, az osztályfőnök az énektanárral együttműködve tevékenykedik a művészeti nevelés sikeréért és kiszélesítéséért.

Hagyományok:

Karácsonyi hangverseny (szülőknek a Soroksári Nagyboldogasszony Templomban)

Szüreti felvonulás

Szereplések kerületi rendezvényeken

Nürtingeni cserekapcsolat

Kulturális műsor szülőknek

Ünnepeink: évnyitó, október 23., március 15., évzáró, ballagás

Megemlékezések: október 6., június 4.

Kapcsolatunk a szülői házzal:

• szülői értekezletek évente 3 alkalommal
  • fogadóórák